Mentoring

Rola i zakres odpowiedzialności mentora mogą być różnie zdefiniowane, jednakże kompetencja, doświadczenie, osobowość oraz umiejętność zbudowania partnerskiej relacji między stronami, to niezbędne charakterystyki skutecznego mentora.

Następujące czasowniki charakteryzują mentoring: inspirować, motywować, stymulować, wspierać, ułatwiać, przewodzić, słuchać, …

Korzyści dla jednostki objętej programem mentoringu

  • Występując w roli mentora, koncentrujemy się na następujących działaniach:
  • Jak definiować główne cele i pomagać w ich osiągnięciu?
  • Jak wyzwalać energię do działania?
  • Jak inspirować do rozwoju w konkretnych obszarach?
  • Jak stymulować przywództwo w przekładaniu nabytych umiejętności na konkretne praktyki menedżerskie?

Korzyści dla organizacji inwestującej w mentoring pracowników

Mentor pełnić może istotną rolę w doskonaleniu procesów zarządczych w organizacji, zwłaszcza w okresie zmian, poprzez wpływ na kształtowanie pożądanych postaw i stymulowanie rozwoju jednostek, a poprzez to – zespołów i organizacji jako całości.

Mentoring jest skutecznym narzędziem w przyspieszaniu tempa zmian koniecznych, a jednocześnie najtrudniejszych do wprowadzenia: zmian w sposobie myślenia i postawach ludzi.

Program mentoringu osób, uznanych za kluczowe dla w realizacji konkretnych celów biznesowych, pełni ważną rolę w budowaniu organizacji uczącej się, tj. będącej o krok przed konkurencją w doskonaleniu modelu funkcjonowania biznesu na miarę XXI wieku.