Coaching

Coaching indywidualny i grupowy

Rolą trenera w procesach coachingowych jest przede wszystkim uwalnianie u ludzi ich potencjału i pozytywnej energii do rozwoju osobistego, realizacji celów oraz wyzwalanie twórczej współpracy.

Celem coachingu jest wzrost skuteczności jednostki i efektywności zespołu, poprzez m.in. lepsze rozumienie celów, koncentrację na ich realizacji, motywowanie siebie i otoczenia do wzrostu efektywności; w konsekwencji - osiąganie lepszych wyników działań w możliwie krótkim okresie czasu.

Coaching indywidualny i w małych (2 - 3-osobowych) grupach stanowić może cenną alternatywę dla szkoleń otwartych lub realizowanych w formule zamkniętej dla tradycyjnych, kilkunastoosobowych grup szkoleniowych. Tak prowadzony coaching to sesje indywidualnych konsultacji, ściśle dedykowane do potrzeb i oczekiwań uczestników.

Należy oczekiwać, że w dobie poszukiwania sposobów maksymalizowania efektywności inwestycji w rozwój ludzi, ta forma szkolenia będzie coraz popularniejsza.

Executive coaching

Executive coaching adresowany jest do przedstawicieli naczelnej kadry kierowniczej lub do osób, którym powierzono szczególne zadania w procesach zmian, kluczowych dla sukcesu firmy, np. w procesach transformacji lub konsolidacji.

Prowadząc executive coaching, trener nie jest doradcą w sprawach biznesowych; tym niemniej obszar coachingu wprost przekłada się na biznesową skuteczność osoby objętej programem.

Rolą trenera jest wsparcie przemiany jednostki w lidera – takiego, jaki jest potrzebny organizacji do osiągnięcia sukcesu na danym etapie – poprzez przyspieszony proces budowy konkretnych kompetencji w obszarach "miękkich".

W sesjach coachingowych kładziemy nacisk na doskonalenie: umiejętności komunikacji i porozumiewania się z szeroko rozumianym otoczeniem, zdolność motywowania współpracowników oraz większą decyzyjność i skuteczność.